07 kwietnia 2015

Forsycja - uprawa i pielęgnacja

Wczesna wiosna to okres, kiedy nasze ogrody oraz miejskie tereny zielone, zalewa rwący potok słonecznych krzewów forsycji. Trzeba przyznać, że jest to jeden z bardziej cenionych krzewów architektów miejskiej zieleni. Spotykamy go na każdym kroku. W zasadzie nie ma co się temu dziwić, jego dekoracyjność jest niepodważalna.


Rodzaj Forsycja obejmuje kilka gatunków z których tylko jeden występuje w Europie, a pozostałe w stanie dzikim spotykane są w Azji.Gatunkiem najbardziej popularnym wręcz wszędobylskim jest forsycja pośrednia – Forsythia x intermedia. Najczęściej spotykana w parkach, skwerach, zieleńcach oraz w ogrodach. Osiąga około 2-3 metry wysokości i niewiele mniej szerokości. Jej wielkość uzależniona jest od konkretnej odmiany. Żółciutkie kwiaty pojawiające się już w kwietniu- zanim jeszcze pojawią się liście- zachwycają obfitością oraz intensywnością barwy.


Wymagania 

Forsycja wymaga stanowisk słonecznych, choć daje sobie radę również w lekkim półcieniu. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Nie lubi przesuszenia i wietrznych stanowisk na których może przemarzać. 


Cięcie

Jeżeli chodzi o cięcie, to należy wiedzieć, że forsycje kwitną na pędach zeszłorocznych, tak więc tniemy po kwitnieniu. Przekwitłe pędy można skrócić, a chore, krzyżujące się i uszkodzone usunąć. Pędy powyżej trzech lat można usunąć u nasady, aby pobudzać roślinę do wydawania nowych silnych pędów, a tym samym do obfitego kwitniea. 


Rozmnażanie 

Rozmnażanie forsycji jest bardzo proste. Osobiście swoją, rozmnażałem poprzez zielone sadzonki, które pobrałem w okresie letnim. Ich długość wahała się od 10 do 15 cm. Stosowałem również ukorzeniacz. Bardzo szybko ukorzeniają się i w krótkim czasie uzyskamy swój własny wymarzony krzew forsycji. Można również rozmnożyć je poprzez sadzonki zdrewniałe pobrane jesienią i przechowane do wiosny, kiedy to wysadzamy je do gruntu. W mojej ocenie ten krzew bardzo łatwo rozmnaża się, nie ma z tym żadnego problemu. Sadzonki powinny mieć zapewnione stałą wilgotność oraz ograniczony dostęp promieni słonecznych.


Zastosowanie 

Forsythia może być sadzona pojedynczo lub w grupie krzewów. Po przekwitnięciu może stanowić tło dla innych roślin. Nadaje się na formowane i luźne żywopłoty. Doskonale znosi cięcie. 

Z ciekawych odmian warto wymienić ‘Golden Times’ charakteryzującą się żółtoobrzeżonymi liśćmi. Jej wysokość i szerokość wynosi około 1,5 m, tak więc możemy zaliczyć ją do średnich krzewów. 


Forsycja bez wątpienia jest WARTA POLECENIA !!!

Forsycja- galeria zdjęć2 komentarze:

  1. simplemente hermoso, ya me lo imagino con otros arbustos la combinación de colores, el paisaje se debe ver espectacular.
    saludos Marisol.

    OdpowiedzUsuń
  2. Forsycje są bardzo piękne.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...