07 kwietnia 2015

Forsycja - uprawa i pielęgnacja

Wczesna wiosna to okres, kiedy nasze ogrody oraz miejskie tereny zielone, zalewa rwący potok słonecznych krzewów forsycji. Trzeba przyznać, że jest to jeden z bardziej cenionych krzewów architektów miejskiej zieleni. Spotykamy go na każdym kroku. W zasadzie nie ma co się temu dziwić, jego dekoracyjność jest niepodważalna.


Rodzaj Forsycja obejmuje kilka gatunków z których tylko jeden występuje w Europie, a pozostałe w stanie dzikim spotykane są w Azji.Gatunkiem najbardziej popularnym wręcz wszędobylskim jest forsycja pośrednia – Forsythia x intermedia. Najczęściej spotykana w parkach, skwerach, zieleńcach oraz w ogrodach. Osiąga około 2-3 metry wysokości i niewiele mniej szerokości. Jej wielkość uzależniona jest od konkretnej odmiany. Żółciutkie kwiaty pojawiające się już w kwietniu- zanim jeszcze pojawią się liście- zachwycają obfitością oraz intensywnością barwy.


Wymagania 

Forsycja wymaga stanowisk słonecznych, choć daje sobie radę również w lekkim półcieniu. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Nie lubi przesuszenia i wietrznych stanowisk na których może przemarzać. 


Cięcie

Jeżeli chodzi o cięcie, to należy wiedzieć, że forsycje kwitną na pędach zeszłorocznych, tak więc tniemy po kwitnieniu. Przekwitłe pędy można skrócić, a chore, krzyżujące się i uszkodzone usunąć. Pędy powyżej trzech lat można usunąć u nasady, aby pobudzać roślinę do wydawania nowych silnych pędów, a tym samym do obfitego kwitniea. 


Rozmnażanie 

Rozmnażanie forsycji jest bardzo proste. Osobiście swoją, rozmnażałem poprzez zielone sadzonki, które pobrałem w okresie letnim. Ich długość wahała się od 10 do 15 cm. Stosowałem również ukorzeniacz. Bardzo szybko ukorzeniają się i w krótkim czasie uzyskamy swój własny wymarzony krzew forsycji. Można również rozmnożyć je poprzez sadzonki zdrewniałe pobrane jesienią i przechowane do wiosny, kiedy to wysadzamy je do gruntu. W mojej ocenie ten krzew bardzo łatwo rozmnaża się, nie ma z tym żadnego problemu. Sadzonki powinny mieć zapewnione stałą wilgotność oraz ograniczony dostęp promieni słonecznych.


Zastosowanie 

Forsythia może być sadzona pojedynczo lub w grupie krzewów. Po przekwitnięciu może stanowić tło dla innych roślin. Nadaje się na formowane i luźne żywopłoty. Doskonale znosi cięcie. 

Z ciekawych odmian warto wymienić ‘Golden Times’ charakteryzującą się żółtoobrzeżonymi liśćmi. Jej wysokość i szerokość wynosi około 1,5 m, tak więc możemy zaliczyć ją do średnich krzewów. 


Forsycja bez wątpienia jest WARTA POLECENIA !!!

Forsycja- galeria zdjęć2 komentarze:

  1. simplemente hermoso, ya me lo imagino con otros arbustos la combinación de colores, el paisaje se debe ver espectacular.
    saludos Marisol.

    OdpowiedzUsuń
  2. Forsycje są bardzo piękne.

    OdpowiedzUsuń