18 stycznia 2013

Barwne krzewuszki - Weigela

Czerwiec to okres, kiedy w moim ogrodzie nie brakuje kwitnących krzewuszek. Są w prawie każdym zakątku. Uwielbiam te krzewy za piękno, małe wymagania i bardzo obfite kwitnienie. 
Krzewuszka zwana wajgelą należy do rodzaju Weigela. Jej dekoracyjność wynika przede wszystkim z bardzo dekoracyjnych, dzwonkowatych kwiatów w barwie różowej, białej, czerwonej, a nawet żółtej. Zależnie od gatunku mogą osiągać nawet do 3 m wysokości. 


Wyróżniamy około 12 gatunków tych krzewów, choć w uprawie najczęściej spotykamy się z mieszańcami, łączącymi w sobie cechy różnych gatunków. Wyhodowano dziesiątki odmian, tak więc bardzo często sami nie wiemy jaką odmianę posiadamy. 


Krzewuszki preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, a przy tym nie mają wygórowanych wymagań i poradzą sobie na przeciętnej glebie. Dobrze byłoby jakby podłoże było dostatecznie próchnicze oraz świeże. W tym celu warto je kompostować. 
W okresie wegetacji nie wymagają szczególnych zabiegów. Po kwitnieniu należy przeprowadzić cięcie. Nie jest konieczne każdego roku, ale warto mieć na uwadze ten zabieg. Co dwa lata warto przeprowadzić cięcie prześwietlające, polegające na usunięciu starych, chorych, uszkodzonych, krzyżujących się i zagęszczających pędów. Cięcie prześwietlające najlepiej przeprowadzić wiosną w okresie ruszenia wegetacji. Możemy wówczas zobaczyć, które pędy są martwe. Cięcie regulujące przeprowadza się po kwitnieniu. Jego celem jest pobudzenie krzewu do intensywniejszego kwitnienia, nadanie ładniejszego pokroju oraz odpowiedniej wysokości. Pędy tniemy nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające. 


Krzewuszki w okresie letnim wytwarzają pąki kwiatowe, głównie na pędach jednorocznych i dwuletnich. Weigele bardzo łatwo rozmnażają się poprzez sadzonki zdrewniałe i zielne- oczywiście stosujemy ukorzeniacz. Sadzonki zdrewniałe warto ukorzeniać w pojemnikach z torfem i pisakiem.
Najważniejsze gatunki to m.in.:

- Krzewuszka cudowna (Weigelia florida)

- Krzewuszka wczesna (Weigela praecox)

- Krzewuszka japońska (Weigela japonica)

- Krzewuszka kwiecista (Weigela floribunda)Najpiękniejsze odmiany krzewuszek


‘Bristol Ruby’ jest odmianą osiągającą do dwóch metrów wysokości i szerokości, kwitnącą intensywnie purpurowymi kwiatami; 

‘Bristol Snowflake’ kwitnąca na biało;

‘Red Prince’ osiąga około 1,5 m wysokości i szerokości. Jej niekwestionowaną dekoracją są intensywnie czerwone kwiaty; 

‘Styriaca’ o jasnoróżowych kwiatach, bardzo tolerancyjna wobec podłoża;

‘Alexandra’ charakteryzująca się bordowym ulistnieniem;

‘Olympiade’ ze względu na swoje pstrożółte liście może zachwycać nie tylko podczas kwitnienia;

‘Eva Rathke’ o ciemnoczerwonych kwiatach;

‘Nana Variegata’ o białopstrych liściach.

Krzewuszki są dekoracyjne przede wszystkim ze względu na kwiaty. Po przekwitnięciu mogą stanowić tło dla innych kwitnących. Nadają się na nieformowane żywopłoty czy też pojedynczo jako soliter. Doskonale prezentują się także w grupach. 

W moim ogrodzie rośnie pięć krzewuszek i muszę przyznać, że każdego roku zachwycają obfitym kwitnieniem bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z ich uprawą poradzi sobie nawet największy amator. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...