14 maja 2014

Złotokap - Laburnum - uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Laburnum jest przedstawicielem rodziny bobowatych, obejmujący trzy gatunki. Złotokap pospolity (L. anagyroides) jest jednym z najpowszechniejszych przedstawicieli rodzaju, choć ze względu na rozmiary złocistych kwiatostanów, w ostatnim czasie, zdecydowanie króluje złotokap Waterera, będący mieszanką złotokapu pospolitego ze złotokapem alpejskim (L. alpinum). Jego zwisające kwiatostany, osiągają nawet 50 cm długości.


Złotokap jest krzewem o wyprostowanych pędach lub niewielkim drzewem , którego wysokość sięga nawet 9 m. Złotokap pospolity wykorzystywany był przede wszystkim do obsadzania parków i zieleńców- również ogrodów. Obecnie w ogrodach króluje wspomniany wcześniej złotokap Waterera. Owa roślina jest dekoracyjna przede wszystkim ze względu na złociste kwiaty, zebrane w grona, ukazujące się w maju/czerwcu. Ze złotokapem należy uważać, gdyż jest to ROŚLINA TRUJĄCA !!!


Złotokap nie jest wymagający pod względem podłoża. Urośnie na glebach przeciętnych, wapiennych, a nawet czasowo suchych. Ładniej kwitnie na stanowisku dostatecznie jasnym, słonecznym i zacisznym. Na mrozy jest w zasadzie odporny. Dla pewności nie sadźmy go na wietrznym stanowisku. Nie toleruje silnego cięcia ! 

Złotokap możemy rozmnożyć wiosną z nasion oraz poprzez sadzonki zdrewniałe i zielne. 
Polecam odmianę ‘Vossii’

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...