20 stycznia 2013

Lawenda wąskolistna- kilka uwag na temat uprawy i pielęgnacji

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) w moim ogrodzie pojawiła się w 2007 roku. Jej naturalne siedliska występują w Basenie Morza Śródziemnego. Zaliczana jest do rodziny jasnotowatych.


Budowa 
Lavandula angustifolia zachwyca przepięknymi kwiatami, osadzonymi na końcach łodyg w formie delikatnych kłosów. Barwa kwiatów fioletowa, różowa, a także biała. Liście wąskie, pokryte srebrzystym kutnerem oraz bardzo aromatyczne. Może w naszym kraju nie osiąga takich rozmiarów jak w swoich ojczystych stronach (ponad metr), ale na dobrym stanowisku nie należy do najmniejszych.


Kwitnienie 
Bylina kwitnie od lipca do sierpnia.
Mrozoodporność 
W naszym klimacie może przemarzać i przemarza, czego doświadczają moje krzewinki. Najgorzej mają te okazy, które posadzone zostały na wietrznym stanowisku. Dzięki silnej regeneracji, uszkodzenia mrozowe szybko nikną, a lawenda na nowo zachwyca. 

Wymagania
Lawendę najlepiej sadzić na słonecznych, a zarazem ciepłych i osłoniętych przed wiatrem stanowiskach. Wystawa południowa jest jak najbardziej dla tego gatunku. Roślinie należy zapewnić przepuszczalne, piaszczyste oraz wapienne podłoże. 

Pielęgnacja
Lavandula angustifolia nie wymaga w zasadzie żadnych znaczących zabiegów pielęgnacyjnych, poza systematycznym cięciem. Zabieg ten pozwala na uzyskanie zwartych i ładnie uformowanych roślin. Jeżeli zrezygnujemy z cięcia, wpłyniemy na obniżenie żywotności krzewinki oraz utraty przez nie dekoracyjności. Zacznie postępować łysienie od środka. 

Moje okazy tnę dwukrotnie w ciągu roku. Pierwsze cięcie wykonuję wiosną, kiedy minie groźba wystąpienia silnych mrozów . Podczas tego cięcia eliminuję uszkodzenia mrozowe. Tnę je zawsze trzymając się jednej wysokości. Przy dużych uszkodzeniach mrozowych tnę nawet na wysokości około 10 cm. Tak drastyczne cięcie na zdrewniałych łodygach (nie zalecane) jak na razie się sprawdza. Rośliny odradzają się każdego roku i w okresie letnim zachwycają zdrowotnością, zwartym pokrojem oraz bujnym kwitnieniem. Drugie cięcie wykonuję latem. Ścinam wówczas przekwitłe kwiatostany wraz z częścią łodyg. Sprzyja ono utrzymaniu zwartego pokroju.

Pamiętajmy, że przeprowadzenie cięcia w zbyt późnym terminie może wpłynąć na gorsze przezimowanie lawendy. 


Nawożenie
Swoje piękności dokarmiam dobrze przerobionym kompostem.

Rozmnażanie 
Lawendę możemy rozmnożyć generatywnie, a więc poprzez nasiona oraz wegetatywnie poprzez sadzonki zielne, zdrewniałe oraz poprzez podział.

Swoje liczne okazy (kilkadziesiąt sztuk) uzyskałem z nasion. Przy tworzeniu ogrodu każde oszczędności były dla mnie ważne. Wysiew nasion lawendy okazał się wielkim sukcesem. Nasiona wysiałem w okresie jesiennym. Przy siewie wiosennym pamiętajmy o stratyfikacji nasion. Wysiane nasiona bardzo licznie wykiełkowały. Wszystkie uzyskane z siewu sadzonki znalazły swoje miejsce w ogrodzie. Dla poprawienia ich zwartości w pierwszym roku zostały skrócone o połowę.

Dzielenia lawendy nie polecam, gdyż rośliny ciężko dochodzą do stanu świetności.

W okresie letnim pobieramy sadzonki zielne, następnie zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie do doniczki z piaskiem. Sadzonki należy okryć folią, aby zapewnić stałą wilgoć.

Sadzonki zdrewniałe pobieramy wiosną.

Zastosowanie 
Wiadomo, że lawenda najpiękniej prezentuje się w licznych grupach. W ogrodzie wykorzystałem je do stworzenia niewielkiego żywopłotu przy kamienistej ścieżce, który oddziela różana rabatę od reszty ogrodu.

Aby uzyskać zwarty żywopłot lawendowy, rośliny należy posadzić w odstępach na poziomie 20- 30 cm.

Poza tym, pojedyncze okazy można spotkać w słonecznej części ogrodu.

Doskonale nadają się do ukwiecenia balkonu i tarasu. Ogród ziołowy to także miejsce dla lawendy.

Właściwości lecznicze
Ze względu na zawartość substancji aktywnie czynnych, lawenda stosowana jest także jako roślina o właściwościach leczniczych, działająca m.in. przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. 

Uwago końcowe
W sprzedaży doczekaliśmy się licznych odmian lawendy, także o białych kwiatach (‘Silver’). 

W czasach, kiedy masowo wymierają pszczoły, szczególną uwagę należy zwrócić na gatunki roślin uprawianych w ogrodzie. Zwracajmy uwagę na rośliny przyjazne pszczołom, do których z pewnością należy także lawenda.

Wprowadźmy śródziemnomorskie klimaty do ogrodu. Zapewniam, że warto !!!

Zobacz także:

Lawenda wąskolistna- wiosenne cięcie lawendy wąskolistnej
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...