04 stycznia 2013

Hortensja bukietowa (wiechowata)- uprawa i pielęgnacja

Jedną z najbardziej popularnych hortensji, uprawianych w naszych ogrodach jest hortensja bukietowa. Należąca do rodzaju Hydrangeaceae zachwyca pięknymi oraz dużymi kwiatostanami.
Pochodząca z Chin i Japonii Hydrangea paniculata jest wyższa od najbardziej znanej reprezentantki tego rodzaju, a więc hortensji ogrodowej. Osiąga około dwóch metrów wysokości. Dane dotyczą naszego klimatu, ponieważ w naturalnym środowisku, dorasta nawet do czterech metrów wysokości. Jej olbrzymie kwiaty, osiągają do 25 cm średnicy i zachwycają chłodną bielą, znakomicie odznaczającą się na tle dużych, eliptycznych liści.
Hortensja zachwyca licznym kwiatostanem w okresie letnim (sierpień- wrzesień). Aby pięknie zakwitła należy zapewnić jej optymalne warunki do swobodnego rozrostu. Tak jak przystało na hortensje, preferuje stanowiska półcieniste, dobrze osłonięte przed silnym wiatrem. Wymaga  kwaśnego podłoża. Poza tym podłoże powinno charakteryzować się dużym udziałem próchnicy.

Uprawiając ten krzew należy pamiętać o zapewnieniu sporej wilgotności, dlatego przy przedłużającej się suszy, należy uzupełniać niedobory wody. Nawożenie wyłącznie nawozem niezawierającym wapnia. Z nawożeniem nie ma co przesadzać i do końca lipca powinno się ono  zakończyć, aby pozwolić roślinie przygotować się do zimowego snu.Istotną kwestią przy uprawie hortensji bukietowej jest jej cięcie. Odbywa się ono wiosną ze względu na biologię tej rośliny ( kwitnienie na pędach tegorocznych). Tniemy pędy na wysokości 4- 5 pąka licząc od podłoża. Nie jest wrażliwa na mrozy i doskonale sobie radzi w naszym klimacie.
            
Hortensję bukietową możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, pobrane w okresie letnim oraz  poprzez odkłady. Sadzonki ukorzeniają się po około czterech tygodniach.
            
Z popularnych odmian hortensji warto wymienić odmianę ‘Grandiflora”, której kwiaty osiągają nawet 30 cm.

Hydrangea paniculata nadaje się do większości  ogrodów. Może być sadzona pojedynczo bądź w grupie.      
            

2 komentarze:

  1. a spójrz do mnie, jak pięknie wygląda jako duże drzewko! Taką ją lubię!

    OdpowiedzUsuń
  2. Okazy jakie zaprezentowałaś są bajeczne, tak odmienne od mojej rzeczywistości ...

    Pozdrawiam
    G.

    OdpowiedzUsuń