26 sierpnia 2014

Rozchodnik okazały- uprawia i pielęgnacja


Za kilka dni rozpocznie się astronomiczna jesień. Wielu z nas nie lubi tej pory roku, gdyż po jesieni nadchodzi zima.  Przez całą jesień ogród powolutku zasypia, ale i w tym  czasie można tak zaplanować kompozycje kwiatowe, aby zachwycały barwami do późnej jesieni. Z pewnością na rabacie nie powinno zabraknąć rozchodnika okazałego- Sedum spectabile. 
Naturalne siedliska tej byliny znajdują się w Japonii i Chinach. Jak przystało na rozchodnika jego liście są mięsiste, szeroko jajowate w barwie niebieskawo- zielonej. Zależnie od odmiany może osiągnąć od 30 do 50 cm wysokości, tworząc zwarte, bardzo dekoracyjne kępy.  Roślina atrakcyjna niemalże przez cały rok, a jesienią szczególnie, gdyż już pod koniec sierpnia pojawiają się różowawe kwiaty, zebrane w płaskie, parasolowate kwiatostany (nibybaldachy). Okres kwitnienia trwa aż do października.Bylina nadaje się przede wszystkim na rabaty bylinowe, obwódki, a także do pojemników oraz skrzynek balkonowych. Powszechnie stosowany także do dekorowania balkonów i tarasów. Przepiękne prezentuje się w zestawieniu z trawami oraz jesiennymi bylinami np. zróżnicowanymi astrami. Rewelacyjnie prezentuje się także w ogrodzie skalnym.


Rozchodnik okazały nie jest wymagającą byliną. Przede wszystkim należy zapewnić mu słoneczne i ciepłe stanowisko, dość wilgotne. Aby ładnie kwitnął, w okresie wiosennym warto podłoże wzbogacić o składniki pokarmowe. Ja stosuję kompost, który dla mnie jest idealnym rozwiązaniem  i co najważniejsze sprawdza się, gdyż rozchodnik prezentuje się bardzo okazale, jak na niego przystało.

Rozmnażanie tej rośliny jest bardzo proste i nie przysporzy żadnych problemów. Osobiście rozmnażałem go zarówno przez podział wczesną wiosną oraz  z sadzonek liściowych pobranych latem. Sadzimy go w rozstawie 30- 30/40 cm.


Z odmian wartych polecenia z pewnością należy wymienić ‘Brillant’ o karminowo różowych kwiatach, ‘Stardust’ o białych kwiatach, Carmen’ o ciemno karminowych kwiatach oraz Matrona’ o bladoróżowych kwiatach oraz szarawych liściach i zaczerwienionych łodygach.