03 kwietnia 2013

Liatra kłosowa (Liatris spicata) - uprawa i pielęgnacja liatry kłosowej


Kilka dni temu trafiły do mnie bulwki liatry kłosowej (Liatris spicata) odmiana ‘Alba’. Czy będzie to odmiana o białych kwiatach przekonamy się latem, a na razie pozostaje mieć nadzieję, że tak. Z liatrą po raz pierwszy zetknąłem się kilka lat temu. Wówczas nabyłem liatrę o kwiatach fioletowych i białych. Przez te kilka lat i licznych zmianach w ogrodzie liatra zaginęła bez śladu … Mimo upływu lat pozostała w pamięci, dzięki czemu znów powróci do ogrodu, gdyż bez wątpienia jest tego warta. Mam zamówioną także odmianę fioletową. Można napisać, że powracam do swoich początków, co mnie bardzo cieszy.
Liatris spicata jest dobrze znana miłośnikom roślin i ogrodów, ale dla tych, którzy się jeszcze z tym gatunkiem nie spotkali, w skrócie opiszę jej wygląd. Bez wątpienia liatra kłosowa charakteryzuje się oryginalnym wyglądem. Część podziemną stanowią niewielkie bulwy, a nadziemną sztywne pędy kwiatonośne oraz wąskie liście. Wysokość liatry kłosowej osiąga do około 80 cm, czasem więcej. Latem zachwycają oryginalnym, wydłużonym kwiatostanem. Kwiaty rozwijają się z góry na dół.Pochodząca z Ameryki Północnej liatra kłosowa nie jest zbyt wymagająca, ale do prawidłowego rozwoju wymaga wilgotniejszego podłoża, choć nie mokrego. Kocha słoneczne stanowiska, mimo to urośnie także na stanowisku półcienistym. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i zasobne w składniki pokarmowe.

Liatrę kłosową rozmnażamy poprzez podział rośliny, a także poprzez nasiona. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym co kilka lat. Jako że jest mrozoodporna, doskonale poradzi sobie w ogrodach, dodatkowo wabiąc liczne motyle. Liatra należy do roślin miododajnych.

W okresie wegetacji, a konkretnie wiosną liatrę nawozimy, najlepiej nawozem organicznym np. dobrze rozłożonym kompostem. Dzięki niemu poprawimy strukturę podłoża, które zyskuje próchnicę, a także lepiej utrzymuje wodę oraz nie traci tyle składników pokarmowych poprzez wymywanie. Nie przesuszajmy liatry kłosowej.

Uważajmy na gryzonie (nornice), które mogą pozbawić nas widoku kwitnącej liatry. Zagrożeniem są również ślimaki …Liatra kłosowa przepięknie zaprezentuje się na rabacie bylinowej, a także wszędzie tam, gdzie nie będzie musiała konkurować z ekspansywnymi roślinami. Można pokusić się także o uprawę tej rośliny na balkonie. Wspaniale zaprezentuje się w zmiennej stylistyce, również w ogrodach naturalistycznych. Nadaje się również na kwiat cięty.

2 komentarze:

  1. W tym roku również ją zakupiłam - lubię te rośliny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tez nabyłam i czekam co z niej będzie w tym roku, a ślimaczki tez niestety są u mnie:(

    OdpowiedzUsuń